maalit.co.il

מעלית לבית פרטי - ולחשוב שפעם מעלית בבניין היתה שיא היוקרההעלייה באיכות החיים, הביאה ללא מעט שדרוגים בחיינו. מי היה מאמין לפני שלושים שנה שבקושי היו מעליות בבניינים בני ארבע קומות, שנמצא מעליות בבתים פרטיים בני שתי קומות?


מעלית לבית פרטי הופכת לדרישה הרבה יותר נפוצה בישראל, כאשר בעשור האחרון חלה עליה של יותר מ-250% במספר ההזמנות של
התקנת מעלית (בעת בניה) או הוספת מעלית (במבנים קיימים) בבתים פרטיים בישראל.


ההיתרים הנדרשים להקמת מעלית בבית

כמו בכל תוספת חיצונית (וכמעט בכל המקרים שבדקנו התקנת מעלית לבית פרטי דורשת תוספת בניה חיצונית), יש צורך באישור ועדת התכנון של הרשות המקומית. במקרה של בתים פרטיים בדרך כלל יש צורך בהגשת אישור מיוחד. עם זאת, בשני מקרים חשובים ניתן "לקצר" את הסחבת בהתבסס על הקלות בחוק התכנון והבניה משנת 1965:

נכים ומוגבלי ניידות זכאים לבקשת אישור בהליך מזורז (ואפילו סיוע כספי, אבל זה כבר ממוסדות אחרים כמו הביטוח הלאומי או משרד הביטחון, בהתאם לסוג הנכות) לתוספת מעלית או אמצעי נגישות אחרים לביתם. עמותת "נגישות ישראל" פיתחה לומדה חדשה לגבי הוספת מעלית (בבתים פרטיים ומשותפים) למוגבלי ניידות. מומלץ מאוד לעיין בלומדה, שהגישה אליה חינם, כאן - http://learn.aisrael.org/

בתים פרטיים שמוגדרים כ"גבוהים" זכאים לאישור מזורז לתוספת בניה בהיקף של עד 5% (בדרך כלל די והותר לצורך מעלית לבית פרטי). ההגדרה של בית גבוהה היא (כלשון החוק) "כאשר הפרש הגובה בין מפלס הכניסה למפלס הרצפה בקומה הגבוהה ביותר גדול מ-12 מטר". בפועל, מדובר ב4 קומות ויותר.


אצל מי מתקינים מעלית בבית

התקנת מעלית במבנה בתהליכי בניה (מומלץ כמובן לתת את הדעת על מעלית לבית פרטי כמה שיותר מוקדם, באופן אידיאלי בשלבי התכנון המוקדמים), מומלץ שתעשה בתיאום עם קבלן השלד, כאשר את המעלית עצמה ניתן להזמין ממגוון חברות בישראל (ביניהן אלרד, מעליות עידן, סדן מעליות ולטופ).

האופציה הזו הכי זולה, כאשר תוספת המחיר המשוערת לעבודות השלד היא של 20-100 אלף ₪, ועלות המעלית עצמה (תא נושאים, מנגנון הנעה, בקרה, התקנה וכו') היא בסביבות ה30-80 אלף ₪. לבתים פרטיים שכבר נבנו תהיה מעט יקרה יותר, וכאן אנו ממליצים לפנות לחברות מתמחות של הוספת מעלית לבית פרטי (מעליות ROLLS, ירטל, סדן ואחרות), ולבצע את עבודות השלד דרכן/ בתיאום איתן. העלות הכוללת מוערכת ב100-230 אלף ₪, כאשר מומלץ להיות מוכנים לעבודות שיפוץ נרחבות בבית למשך כחודש במקרה הטוב.


הרווח ממעלית בבית

אמנם במידה פחותה מאשר בתים משותפים מרובי קומות, אולם הוספת מעלית לבית פרטי בהחלט מעלה לא מעט את השווי שלו. סקר שערכנו אצל שלושה שמאים הראה שהוספת מעלית לבית פרטי בן שתי קומות מעלה את שווי הנכס ב5-10%.

התקנת מעלית בבניין בן שלוש קומות מגבירה עוד יותר את התוספת בשווי- 10-15%. גורמים נוספים שהשפיעו על עליית שווי הנכס בעקבות הוספת
מעלית לבית פרטי:

  • מיקום טוב יותר- בבתים במרכז הארץ, בייחוד בשכונות יוקרה, הדרישה של שוק הרכישה בנדל"ן למעליות גם בבתים פרטיים גבוהה יותר, ולכן תוספת המעלית מעלה יותר (כאמור 10-15% לפחות) בשווי הנכס.
  • מעלית מותאמת לנכה- המוגדרת כמעלית המתאימה לכניסה של כסא גלגלים ומלווה, משתלמת יותר מאשר תצורות גיאומטריות "צרות" יותר (לדוגמא תא נוסעים בגודל 0.5 על 1.5 מטר).


הבעיה בבניית מעלית בבית פרטי היא, שנדרש שטח לחדר מכונות ולמעלית עצמה. במילים אחרות, שטח חשוב מתבזבז, לכן בניית מעלית לא משתלמת בכל בית
 01/06/2011    maalit.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר maalit.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 maalit.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות מעליות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום המעליות
מחפשים חברה מומלצת להתקנת מעליות ? השאירו פרטים ותקבלו מהם הצעות בהקדם
אנחנו עובדים עם חברות מעליות מקצועיות ומומלצות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
מעוניין בייעוץ מקצועי?:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!