maalit.co.il

מעלית חיצונית - להתקין מעלית בלי לשנות דבר


הוספת מעלית חיצונית אומנם עדיין לא תופסת פלח נרחב בעוגה של חברות מעליות, אך אולי פרויקטים של תמ"א 38 יביאו לקפיצה המיוחלת

למרות הגידול המשמעותי בשיעור של התקנת מעלית בבניינים קיימים בישראל ב-10 השנים האחרונות, הוספת מעלית לבניין קיים ממשיכה להוות פחות מ-10% מכלל המעליות החדשות הנבנות בישראל מידי שנה. מתוך כלל המקרים של הוספת מעלית, מעליות חיצוניות הן בהחלט הפיתרון הנפוץ ביותר, כאשר פחות מעשירית מן המקרים של התקנת מעלית בבניין קיים מתרחשים בלא כל שינוי מבנה חיצוני.

חסרונות של מעלית חיצונית

למרות כל הנ"ל, בדרך כלל
התקנת מעלית חיצונית היא תוצאה כורח, לא של העדפה. מעליות חיצוניות מעניקות חופש פעולה נרחב מבחינת עיצוב, סוג המעלית עצמה, ובעיקר גודל תא הנוסעים. עלות ההתקנה היא דווקא לא שיקול נגד מעליות חיצוניות: אמנם הוספת מעלית מעלה את המחיר של חלק מסעיפי התקציב, כמו בניית פיר יקרה יותר וקבלת היתרים מיוחדים, אך מאידך נחסכות עלויות ישירות רבות (עלות שיפוץ נרחב בחדר המדרגות, עלות תכנון מחדש וכו') ועלויות עקיפות (הפרעה למשך כשנה בחדר המדרגות וכו') רבות עוד יותר.

השיקול העיקרי נגד מעליות חיצוניות הוא זמן הביצוע. כמו כל שינוי משמעותי אחר במתווה החיצוני של המבנה, התקנת מעלית חיצונית דורשת אישור של וועדת התכנון והבינוי האזורית. התהליך יכול להמשך מעבר לשנה, ודורש בין השאר מפרט מדוייק של אדריכל (שעלותו כ5 אלף ₪) ושל מהנדס בניין (אלפיים שקל נוספים). התהליך יכול להתחיל רק לאחר קבלת הסכמתם (הרשמית והחתומה) של לפחות שני שליש מן הדיירים, וקבלת אישור הוספת מעלית מהרשות המקומית.

מה נדרש להקמת מעלית חיצונית

פיר המעלית המינימלי דורש שטח של לפחות 1.5 מטר על 1.5 מטר (כשנים ורבע מטרים רבועים), ולמעשה מעלית שתהיה באמת פונקציונלית (וקל וחומר מעלית שתתאים גם לנכים) זקוקה לפיר גדול ב25-50% לפחות. כיוון שכך, הוספת מעלית בדרך כלל בלתי אפשרית בחלל המדרגות בלא לפגוע קשות בפונקציונליות של חדר המדרגות או במי מן השכנים (תנאי סף לקבלת היתר התקנת מעלית).

עלויות הקמת מעלית חיצונית

מומלץ מאוד להזמין את עבודות התקנת הפיר דרך חברת המעליות, ביניהן מעוף מעליות, המרטון, אלקטרה מעליות, עדן מעליות ועוד. חברות מספר, ביניהן לטופ או דור פרויקטים, מציעות ליווי משפטי והנדסי צמוד בכל שלבי התכנון עד לקבלת המוצר המוגמר.

שתי האופציות העיקריות לפיר הן פיר בנוי, שבנייתו אורכת 3-5 חודשים ועלותו גבוהה פי 3 מן האלטרנטיבה (להלן), אך בדרך כלל מדובר בפתרון היציב והאסטטי יותר, או פיר מורכב (בדרך כלל מפלדה, עם אפשרות לשילוב זכוכית ופלאסטיק), שהרכבתו מהירה (כמה שבועות לכל היותר) ועלותו החל מ-50 אלף ₪.

תצורת המעלית


מעליות חיצוניות מגיעות בשתי תצורות נפוצות: מעלית חשמלית ומעלית הידראולית. המעלית החשמלית זולה יותר, החל מ-90 אלף ₪ עבור המעלית עצמה, אך דורשות הרבה יותר "כאב ראש": הוספת חדר על הגג (דורש אישורי מהנדס בניה מבחינת יכולת הגג והמבנה לשאת את העומס), הגדלת אספקת המתח ועוד. כמו כן המעלית החשמלית מועדת יותר לתקלות.

כיוון שכך האופציה המומלצת על ידי האגודה לתרבות הדיור היא מעלית הידראולית, ששקטה יותר ובטוחה יותר (ניתנת לחילוץ עצמוני גם במצב של הפסקת חשמל) מן המעלית החשמלית, אך יקרה יותר בכ-25%, בשל עלויות התקנה ואחזקת המעלית.

בניית מעלית חיצונית אומנם איננה זולה אך היא לא פוגעת באיכות החיים של הדיירים בבניין בעת בנייתה ומקלים עליהם מאוד לאחר מכן11/07/2011    המאמר עודכן בתאריך 11/01/2017    maalit.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר maalit.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 maalit.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות מעליות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום המעליות
מחפשים חברה מומלצת להתקנת מעליות ? השאירו פרטים ותקבלו מהם הצעות בהקדם
אנחנו עובדים עם חברות מעליות מקצועיות ומומלצות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
מעוניין בייעוץ מקצועי?:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!