enter-article התקנת מעלית בבניין ישן - כיצד מגיעים להסכמה בעניין? - מעליות
טכנאי מעליות » מאמרים וחדשות » התקנת מעלית בבניין ישן - כיצד מגיעים להסכמה בעניין?

התקנת מעלית בבניין ישן - כיצד מגיעים להסכמה בעניין?

מניתוח שוק הנדל"ן בארץ מתברר, כי בעלי דירות בקומה השלישית או הרביעית בבניין ישן ללא מעלית מתקשים למכור את הנכס שלהם או לחילופין נאלצים להתפשר משמעותית על המחיר, וזאת ביחס לבעלי דירות בקומות הנמוכות יותר

באופן עקרוני, החל משנת 1974 חלה חובה על בניית מעלית בכל בניין דירות מעל ארבע קומות. עם זאת, גם בבניינים בני שלוש עד ארבע קומות ניתן, ואף רצוי לבנות מעלית, וזאת בשל העובדה כי מעלית מזניקה את מחירי הנכס, משפרת את איכות החיים וקל להשיג את האישורים הנדרשים לבנייתה. במאמר זה נדון בהיבטים המשפטיים הכרוכים בבניית מעלית בבניינים ישנים.

החוק - בעד או נגד מעליות?

כדי שדיירי הבניין יוכלו לבנות מעלית בבניין מגוריהם, החוק אומר כי עליהם לקבל על כך אישור מיוחד מוועדת התכנון והבנייה העירונית. מאחר שמעלית מועילה משמעותית לדיירי הבית, לרוב נוהגים לאשר את בנייתה ללא קשיים או בירוקרטיה מיוחדת.

בנוסף, מדגיש החוק, כי ניתן להוסיף מעלית לבניין רק בתנאי שהיא לא פוגעת משמעותית בדירות, ברכוש המשותף או בחזות החיצונית של הבניין.

כמובן שקשה להגדיר בוודאות מהי פגיעה משמעותית, אך באופן כללי ניתן לומר שהכוונה לנזק שעשוי להיגרם לאחד מבעלי הדירות, בין אם הוא מתגורר בדירה או משכיר אותה לאחרים.

החוק אומר כי על מנת לבצע התקנת מעלית חדשה בבניין, יש צורך לקבל הסכמה של לפחות שני שליש מהדיירים. לעומת זאת, אם אחד מבעלי הדירות הוא נכה, אז יהיה צורך רק בהסכמה של כחצי מדיירי הבית.

בכל מקרה מומלץ להתחיל לאסוף הסכמות מהקומות העליונות, שכן לדיירים שם יש את האינטרס הגדול ביותר להיענות בחיוב להצעה. בעלי דירות נמוכות עשויים להיענות להצעה מהטעם שהיא תעלה את ערך הבניין או כדי לסייע לשכניהם, אך באופן ממשי אין להוספת מעלית תרומה גדולה לאורח חייהם.

בנוסף, גם בעלי דירות המשכירים את נכסיהם נוטים לסרב להצעה להוסיף מעלית לבניינם, היות והפעולה גורמת בדרך כלל לאי נוחות בקרב הדיירים הזמניים ואין להם עניין ממשי לשאת בעלויות ההתקנה.

אם כבר עסקנו בעלויות ההתקנה, שהחוק מדגיש כי כל הוצאות התחזוק והתיקונים יתחלקו בקרב דיירי הבניין. עם זאת, הנטל לא נופל שווה בשווה על כל הדיירים, אלא בעיקר על הדיירים שצפויים ליהנות מהמעלית באופן תדיר.

בנוסף, החוק לא מחייב את דיירי הבניין לשאת בעצמם בעלויות הוספת המעלית ולכן, אחת הדרכים האפשריות להוסיף מעלית לבניין ללא עלות היא באמצעות חוק התמ"א.

איך מתקינים מעלית חדשה בבניין ישן

כאמור, השלב הראשון בתהליך הוספת מעלית לבניין הוא באמצעות השגת הסכמה גורפת מרוב דיירי הבית. לאחר מכן תצטרכו להגיש את המסמכים הרלוונטיים לרשות המקומית שלכם. כאן התהליך לא מסתיים, שכן אחרי שתבחרו באדריכל שיהיה אחראי על משימת הוספת המעלית, הוא יצטרך לפנות לרשות המקומית בנפרד מכם כדי להשיג אישור נוסף עבור ההוספה.

שימו לב כי לכל רשות מקומית יש מדיניות משלה עבור הוספת מעלית, ולכן לא מן הנמנע שחלק מהעיריות יגבו מכם היטל מס השבחה בגין העלאת ערך הנכס. מומלץ לברר את כל הפרטים מראש, יתכן שזה ישמש פקטור נוסף בהחלטה האם להוסיף מעלית או לא.

לאחר שתסיימו את שלב האישורים ותבחרו באדריכל המתאים, תצטרכו להחליט במשותף היכן תרצו להקים את המעלית, איזה פיר תרצו לבנות ובאיזה סוג מעלית תבחרו (חשמלית או הידראולית). תמיד מומלץ לבחור כמובן באופציה הבטיחותית והשקטה ביותר, כך שלא תהווה מטרד לדיירי הבניין.

רק לאחר שתקבלו אישור ממכון התקנים עבור שימוש במעלית, תוכלו לחנוך את המעלית החדשה, ואז תצטרכו לתת את הדעת לגבי נושא התחזוקים השוטפים, שכן החוק מחייב בבדיקת מעלית אחת לחצי שנה. מומלץ במקרים אלה לחתום על חוזה מסודר עם חברת תחזוקה שפועלת ברשיון משרד העבודה.

הוספת מעלית לבניין עשויה להעלות את ערך הנכס כולו עד 25%, נתון משמעותי מאוד בשוק הנדל"ן התחרותי של ימינו


עוד באותו נושא

מעלית משא - משחר ההיסטוריה ועד מעלית משרדית

מעלית משא - משחר ההיסטוריה ועד מעלית משרדית

משחר ההיסטוריה אנשים נאלצו להשתמש במעליות משא מאולתרות. למזלנו כיום יש כבר מספיק אופציות להתקנת מעלית משא בטכנולוגיה המפותחת ביותר אם מסתכלים...

מעליות הידרואליות - זול יותר, משתלם יותר

מעליות הידרואליות - זול יותר, משתלם יותר

ההחלטה איזו מעלית להוסיף לבניין קיים, יכולה לשנות לא רק את סגנון החיים של הדיירים, אלא גם לעלות את ערך הנכס באופן מהותי על פי העדכון בחוק...

מעלית לבית פרטי - ולחשוב שפעם מעלית בבניין היתה שיא היוקרה

מעלית לבית פרטי - ולחשוב שפעם מעלית בבניין היתה שיא היוקרה

העלייה באיכות החיים, הביאה ללא מעט שדרוגים בחיינו. מי היה מאמין לפני שלושים שנה שבקושי היו מעליות בבניינים בני ארבע קומות, שנמצא מעליות...

מעליות שקופות - לראות לאן אנחנו עולים

מעליות שקופות - לראות לאן אנחנו עולים

מעלית שקופה, מעוצבת ויפה בדיוק כמו שהנכם רואים ורגילים לה בקניונים המובילים ובמלונות יכולה להיות עכשיו חלק מביתכם הפרטי ללא כל מאמץ, אז...

טכנאי מעליות מתריע - במקרה של שריפת אמת

טכנאי מעליות מתריע - במקרה של שריפת אמת

בתחילת שנת 2011 נהרג פועל בניין כתוצאה מנפילה חופשית מגובה עשר קומות לתוך פיר מעלית. מדובר במקרה מצער מאוד, אך הוא רק מקרה יחיד מתוך עשרות מקרי...

string(31) "categoryהתקנת מעליות"