maalit.co.il

טכנאי מעליות מתריע - במקרה של שריפת אמתבתחילת שנת 2011 נהרג פועל בניין כתוצאה מנפילה חופשית מגובה עשר קומות לתוך פיר מעלית. מדובר במקרה מצער מאוד, אך הוא רק מקרה יחיד מתוך עשרות מקרי מוות הנגרמים כתוצאה ממעלית לא בטיחותית


מרביתנו כלל לא מודעים להוראות השימוש והבטיחות במעליות. בחלק מהמקרים זה נובע מחוסר ידע ובמקרים אחרים, מסוכנים יותר, העניין נובע מאדישות.

מי שלוקה באדישות כזו, בדרך כלל מאמין שסכנות אורבות לנו בכל פינה ולכן אין טעם לחשוש מכולן. על אף שזה נכון, ועל אף שמקרי מוות כאלה הקשורים במעלית אינם נפוצים, אין זה פוטר אותנו מהחובה להכיר את הסכנות הכרוכות בשימוש לא נכון במעלית, סכנות שיכולות להסתיים בצורה טראגית.


במקרה של שריפה או הצפה

החוק מגדיר כי במקרה של שריפה או הצפה חל איסור מוחלט לעשות שימוש במעלית. ראינו לכך דוגמא באירועי ה-11 בספטמבר, כאשר הכבאים התבקשו לעלות רגלית עשרות ולעתים מאות קומות במטרה לחלץ לכודים מתוך המשרדים העליוניים.

מעלית הנמצאת בבניין שמתחוללת בו שריפה, גם אם בפועל השריפה לא הגיעה למעלית עצמה, יכולה להפוך למלכודת מוות ולכן במקרים כאלה יש להשתמש אך ורק במדרגות החירום ובשום פנים ואופן לא להיעזר במעלית.

גם אם נדמה כי מקורה של השריפה באחת הקומות העליונות בבניין לדוגמא, אסור להשתמש במעלית גם לצורך הירידה לקומות נמוכות יותר, שכן לעתים מקור השריפה עשוי להטעות ולהימצא בקומה שונה מהרושם שנוצר. שימוש במעלית במקרים כאלה יכולה להוביל את הנוסע למלכודת אש ועשן, אשר הסיכויים להינצל ממנה בחיים נמוכים מאוד.


מונעים תקלות, מונעים אסונות

כפי שניתן לראות, אסור להקל ראש בכל הקשור לתקלות המתרחשות במעלית, שכן תקלות אלה עשויות לסכן חיים. בדיוק מהסיבה הזו חשוב להתקין מעלית חדשה רק באמצעות חברת מעליות מוסמכת, שמבצעת התקנת מעליות בהתאם לתקן הדרוש.

אחת לכמה שנים משרד התמ"ת מפרסם איגרת לבעלי מעליות, כאשר האחרונה פורסמה בשנת 2004. בעת התקנת מעלית חדשה חשוב שכל דיירי הבניין יהיו מודעים לתוכן האיגרת וידעו מהם הכללים לשימוש נכון במעלית ומה יש לעשות בשעת תקלה.

על פי התקן, כל מעלית מחוייבת לעבור בדיקה תקופתית בכל חצי שנה. הימנעות או דחיית בדיקה במועדים קבועים עשויה לסכן בצורה ממשית את כל דיירי הבניין.

בנוסף, על יצרן המעלית לשאת בתשלום עבור בדיקה ראשונית בעת התקנת המעלית החדשה, על מנת לוודא שהיא אכן עומדת בתקן הנדרש. מומלץ תמיד להיות עירניים ולדווח על כל מקרה של חריגות או סטייה מההתנהגות הרגילה של המעלית. הכוונה לשמשה שבורה, קולות חריגים, פיר מעלית שאינו נעול וכו'- לא דרוש איש מקצוע כדי להבחין בתופעות הללו.

במידה ובמהלך הבדיקה התקופתית נמצאו ליקויים, הרי שיש להביא טכנאי מעליות שיטפל בליקויים אלה בהקדם האפשרי. במידה ונמצאו ליקויים שיכולים להוות סכנה ממשית למשתמשים במעלית, חל איסור על השימוש בה עד שהעניין יוסדר.

כדי להבטיח פעילות תקינה של המעלית, פרט לבדיקות התקופתיות יש לבצע תחזוקה שוטפת של המעלית. בעת חתימה על הסכם עם חברת מעליות, זו מתחייבת לספק שירותי תחזוקה לרבות שימון, כיוון והחלפת רכיבים בלויים.

לפני התקנת המעלית החדשה, יש להיוועץ עם יועצי מעליות באשר לתכנון נכון של המעלית. יועצי מעליות יכולים להרכיב תוכנית עבודה עבור המעלית החדשה כך שתהיה הבטיחותית והאופטימלית ביותר בהתאם לתנאי הבניין. גם אם תכנון יסודי כל כך יצריך השקעה כספית גדולה יותר, הרי שאין מחיר לשלוות נפש ולידיעה שהמעלית שבה אתם וילדכם נוסעים היא בטוחה ואינה מסוכנת.

יש להדגיש כי רק דיירי הבניין שעברו הדרכה בנושא חילוץ ממעלית יהיו רשאים לסייע לדיירים אחרים בחילוץ עצמאי מתוך המעלית. אסור לסטות מהוראות החילוץ, ובמידה והן אינן עולות יפה יש להזעיק מיד עזרה מקצועית, ולא לנסות בשום אופן שיטות אחרות שלא הועברו בהדרכה.


מה עושים עם מעלית תקולה?

עד כה ציינו את דרכי התחזוקה והטיפול המונע שיש להגיש למעלית, בנוסף, כל דייר לכשעצמו צריך להקפיד על התנהגות בטיחותית בדירתו כדי למנוע שריפה או הצפה.

אלא שאסונות מהסוג הזה לא תמיד ניתן למנוע או לחזות מראש, ולכן אם פרצה חלילה שריפה בדירה, יש להזעיק מיד עזרה מקצועית ולהתפנות מהבניין במהרה באמצעות מדרגות החרום.

לאחר אירוע כזה, במידה ונגרם נזק למעלית כתוצאה מאסון שנגרם באחד מחלקי הבניין, יש ליצור קשר עם חברת מעליות ולבדוק את טווח הכיסוי של הביטוח עליו חתמתם.

מומלץ לחתום על ביטוח רחב ככל הניתן, שלא מכסה רק תקלות שגרתיות שעשויות להתגלות בעת הבדיקה התקופתית אלא כאמור גם אסונות טבע או אסונות מסוג זה שלא ניתן לחזות מראש. כמו כן, מומלץ לבדוק את גובה ההשתתפות העצמית במקרים שבהם נגרמת נזק למעלית, על מנת שהדיירים לא יצטרכו לשאת בתשלומים גבוהים מדי.


וודאו שבוועד הבית שלכם לא מקצצים בתשלום על חשבון תחזוקת המעלית, שכן מדובר בנושא מהמעלה העליונה ביותר, שאסור בשום פנים ואופן לקצץ בו01/11/2011    maalit.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר maalit.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 maalit.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות מעליות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום המעליות
מחפשים חברה מומלצת להתקנת מעליות ? השאירו פרטים ותקבלו מהם הצעות בהקדם
אנחנו עובדים עם חברות מעליות מקצועיות ומומלצות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!