maalit.co.il

התקנת מעלית נכים- כיצד עושים את זה נכון


התקנת מעלית לנכים היא הבטחה הן לקהל הנכים והן לקהל הלא נכים, אנחנו דואגים לנגישות שלכם ולא מגבילים אתכם


על פי חוק, כל בניין ציבורי או מקום הנותן שירותים לכלל הציבור מחוייבים בנגישות מלאה למוגבלים תנועתית, כולל חדר שירותים מותאם לכיסא גלגלים, וחשוב מכך, גישה מלאה לכיסא גלגלים.
מעליות נכים
במקרים רבים, הדרך היחידה למלא אחר הוראות החוק כלשונו היא התקנת מעליות לנכים.


למה מעליות לנכים?

התקנת מעליות לנכים לא רק פותרת בעיה חוקית. למעשה מדובר בפיתרון הומני ואסטטי לבעיית נגישות, פתרון שלרוב הרבה יותר יפה ונוח מפתרונות מקבילים.

התקנת מעליות לנכים משחררת את האדריכל או לחליפין משתמשי הנכס מן ההכרח להתקין רמפות שיכולות לתפוס מקום יקר ותפקודן מוטל בספק.

מבחינת הנכה, התקנת מעליות לנכים מגבירה את הניידות של כיסא הגלגלים בתוך המבנה, שכן מרבית הרמפות תלולות או מפותלות מידי מכדי לאפשר עליה נוחה באמת.


מעליות לנכים- סוגים

התקנת מעליות לנכים מתחילה מבחירת סוג המעלית המועדף. קיימים כמה פתרונות זמינים בשוק, אך הפתרון הנפוץ והמועדף על רוב המשתמשים הוא פלטפורמה מתקפלת ומופעלת הידראולית או חשמלית.

הפלטפורמה, ששטחה בדרך כלל 1.5-3 מטרים רבועים (מספיק כדי לאפשר תנוחה נוחה של כיסא גלגלים מכל סוג ועוד מלווה) ועשויה בדרך כלל מתכת. הפלטפורמה תלויה בדרך כלל במתלה הידראולי, מה שמאפשר פתיחה או סגירה של הפלטפורמה (חוסך מקום).

ההנעה של המעלית היא על גבי מסילה יחידה המותקנת במקביל למעקה מאחד הצדדים. ההנעה היא על ידי מנוע חשמלי פשוט (כיוון שמהירות אינה פרמטר חשוב במקרה זה, ההספק של המנוע נמוך ואינו דורש בדרך כלל הרחבה של רשת החשמל).

סך הכל ההפעלה של המעלית פשוטה מאוד ויכולה להעשות על ידי הנכה בעצמו ללא סיוע נוסף. כאשר המעלית אינה בשימוש היא מקופלת, ולפיכך לא תופסת מקום משמעותי.


הכנה להתקנת מעלית עבור נכים

כאמור התקנת מעליות לנכים אינה דורשת בדרך כלל כל עבודות תשתיות מיוחדות. הדרישה היחידה למעשה (מלבד אספקת חשמל קרובה) לצורך התקנת מעליות לנכים היא קיר חזק באחד מן הצדדים של המעקה.

הקיר צריך לשאת על פי תקן כ500 ק"ג למטר. מלבד קירות גבס או מעקות פלדה חלשים, רוב הקירות יעמדו בתקן זה.


עלויות התקנה

מחיר המעלית עצמה נע בין 5000 ל20 אלף ש"ח. מחיר זה למעשה מכסה את רוב העליות, שכן התקנת מעליות לנכים (בהנחה שדרישות הקדם שהזכרנו קיימות) תעלה בין 500 ל1200 שקלים, ובמקרים מסויימים תהה כלולה במחיר המעלית עצמה.

לאחר התקנת מעליות לנכים בדרך כלל אין צורך בטיפול או תחזוקה מיוחדים מלבד אחזקת מעליות פעם בחצי שנה על מנת לשמור על תקינותה.

מומלץ לקרוא לטכנאי מעליות כל כמה שנים (כתלות בתדירות השימוש במעלית הספציפית) לתחזוקה שוטפת כמו שימון חלקים נעים, בדיקת ציוד אלקטרוני וכדומה.

כמו כן מומלץ מאוד כי המפעיל יהיה מודע לאופן השימוש התקין ותקנות הבטיחות המתאימות.
13/08/2010    maalit.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר maalit.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 maalit.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות מעליות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום המעליות
מחפשים חברה מומלצת להתקנת מעליות ? השאירו פרטים ותקבלו מהם הצעות בהקדם
אנחנו עובדים עם חברות מעליות מקצועיות ומומלצות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
מעוניין בייעוץ מקצועי?:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!