enter-article מעלית שבת - כיצד מכשירים מעלית - מעליות
טכנאי מעליות » מאמרים וחדשות » התקנת מעלית שבת - כיצד מכשירים מעלית

התקנת מעלית שבת - כיצד מכשירים מעלית


בניית מעלית שבת באה להקל על המגזר הדתי והחרדי, ומעבר לטכנולוגיה ההלכתית, יש כאן את כל הרעיון של כור ההיתוך היהודיאחרי מספר ויכוחים בין בעלי דירות בבניין משותף שחלקם חילוניים וחלקם דתיים שונה חוק מעלית שבת ב- 2001 והקל על הדיירים הדתיים והחילוניים בהחלטה האם להתקין מעלית שבת בבניין. חוק זה מאפשר לחברה הדתית והחרדית להשתלב בשכונות חילוניות ובבית משותף רב קומות.

הסדר מעלית שבת
מעלית שבת
לפי התיקון בחוק במידה ויש בעל דירה אחד הדורש כי תפעל מעלית שבת בבניין בו הוא גר ובבניין ישנה יותר ממעלית אחת תופעל אחת המעליות כמעלית שבת בימי שבת ובמועדי ישראל.

מ- 2001 הוטלה על הקבלנים חובה לכלול מנגנון שבת במעלית בכל בניין מגורים מתוכנן המתוכננות בו יותר ממעלית אחת. עוד מצוין בחוק כי שאר בעלי הדירות יכולים להחליט באיזה שעות להפעיל את מעלית השבת (שעות מסוימות) ולא למשך כל השבת.

כמו כן את עלות ההוצאות של הפעלת ואחזקת מעלית השבת (הנובעות בתוקף היותה מעלית שבת) יישאו בעלי הדירות המבקשים את הפעלת המעלית כמעלית שבת.


התקנת מעלית שבת

כמו שציינתי קודם כל בית מגורים שהיתר הבנייה שלו הוגש לאחר אוגוסט 2001 נדרש להתקין מנגנון מעלית שבת. בבתים רבים מותקנות מעליות היום גם בבתים ישנם ובעיקר בבתים חדשים.

דיירי הבתים הישנים מחפשים בדרך כלל מקום עבור התקנת מעלית, הפתרונות הטכניים הם יצירתיים מאוד ובכל בניין כמעט ניתן להתקין מעלית.

מכיוון שמדובר בדרך כלל בבנייני מגורים שלא תוכנן בהם מקום למעלית האפשרות היחידה היא להתקין מעלית קטנה יותר מהרגיל. כך שאין אפשרות להתקין שתי מעליות. במקרים כאלו אין חובת הבניין להתקין מנגנון מעלית שבת ואין חובה על דיירי הבניין להפעיל אותו במידה והוא קיים (מכיוון שיש רק מעלית אחת בבניין).

במקרים אלו במידה ויחליטו הדיירים שהם מתקינים מעלית עבור חלק מהדיירים (מעלית הדורשת קוד או מפתח) והדייר הדתי אינו מעוניין במעלית מכיוון שאין מעלית שבת הוא אינו חייב להשתתף בעלות התקנת המעלית ולא לעשות בה שימוש.


הכשר מעלית שבת

התקנת מעלית והמנגנון המיוחד למטרת שימוש המעלית כמעלית שבת אינו מספיק כשלעצמו, על מנת שמעלית  תעבוד כמעלית שבת באופן כשר יש לפנות למכון המפקח ומאשר את שימוש במעלית בשבת.

מכון "צומת" תפקידו לייעץ לחברות התקנות מעלית בארץ ובעולם מה עליהן לעשות על מנת לאשר את המעלית כמעלית שבת. בארץ מעל 90% ממעליות שבת מאושרות על ידי "צומת", ופועלות בפיקוחו.

התקני המעלית נעשים מול חברת המעליות ולא מול הדיירים ואת הבדיקה עורכים מול טכנאי החברה.

מכון "צומת" מכשיר את המעלית לפי הדרישות הבאות: עצירה  אוטומטית בכל קומה, והתרת מספיק זמן לכניסה ויציאה בטוחה, השבתת הלחצנים (למעט לחצני חירום), שעון שבת למטרת ירידה ועלייה אוטומטית, נטרול הלייזר החשמלי בכל הנוגע לכניסה ויציאת אנשים בזמן העצירה בקומות, התקנת זמזם שמתריע על סגירת הדלת, השבתת שעון הקומות והצבת שלטים בכל קומה במקומם.

צוות מכון "צומת" בודק את הפרמטרים הללו ולאחר שהן מוודאים שהמעלית עומדת בתקנים ובתנאי ההלכה הצוות מעניק אישור למעלית לשימוש בשבת.עוד באותו נושא

התקנת מעליות – מגוון מעליות בשלל עיצובים

התקנת מעליות – מגוון מעליות בשלל עיצובים

כל בניין יכול להנות מהתקנת מעלית וממגוון סוגי מעליות פנימיות או חיצוניות בעיצובים רבים אשר מקלים ומסייעים לדיירים ולאורחיםבעבר בנו בניינים...

אחזקת מעליות – כיצד מתחזיקים את המעלית בצורה נכונה

אחזקת מעליות – כיצד מתחזיקים את המעלית בצורה נכונה

שירות אחזקת מעלית יכול להיות ההבדל בין נסיעה בטוחה במעלית לבין תאונות קשות. אל תחסכו בזה!בחמש השנים האחרונות נספרו למעלה מ-5 תאונות מעליות...

מעליות מעוצבות – העיצובים המובילים בשוק

מעליות מעוצבות – העיצובים המובילים בשוק

מעליות לא חייבות להיות משעממות ועם קצת השקעה ניתן לעצב מעלית יפייפיה אשר גם יהיה נוח ונעים לנוע איתה וגם מהפנט להסתכל עליהאני זוכר כאשר נכנסתי...

עליות וירידות – כמה דברים שכדאי לדעת על מעליות

עליות וירידות – כמה דברים שכדאי לדעת על מעליות

לכל דבר בחיינו יש עלויות - כאלו שאנחנו מודעים להם וכאלו שלא. בבניין משותף, בבית פרטי או אפילו במקום העבודה - ההוצאה על המעלית יכולה להיות משמעותית....

מעליות – כל סוגי המעליות מחברות מובילות

מעליות – כל סוגי המעליות מחברות מובילות

החברות המובילות בישראל מציעות מגוון של מעליות לבתים משותפים ובתים פרטיים הנעות בביטחון מלא, במהירות ובשקט רבבישראל ישנן חברות מעליות רבות...

string(31) "categoryהתקנת מעליות"