enter-article התקנת מעלית נכים- כיצד עושים את זה נכון - מעליות
טכנאי מעליות » מאמרים וחדשות » התקנת מעלית נכים- כיצד עושים את זה נכון

התקנת מעלית נכים- כיצד עושים את זה נכון

התקנת מעלית לנכים היא הבטחה הן לקהל הנכים והן לקהל הלא נכים, אנחנו דואגים לנגישות שלכם ולא מגבילים אתכם


על פי חוק, כל בניין ציבורי או מקום הנותן שירותים לכלל הציבור מחוייבים בנגישות מלאה למוגבלים תנועתית, כולל חדר שירותים מותאם לכיסא גלגלים, וחשוב מכך, גישה מלאה לכיסא גלגלים.
מעליות נכים
במקרים רבים, הדרך היחידה למלא אחר הוראות החוק כלשונו היא התקנת מעליות לנכים.


למה מעליות לנכים?

התקנת מעליות לנכים לא רק פותרת בעיה חוקית. למעשה מדובר בפיתרון הומני ואסטטי לבעיית נגישות, פתרון שלרוב הרבה יותר יפה ונוח מפתרונות מקבילים.

התקנת מעליות לנכים משחררת את האדריכל או לחליפין משתמשי הנכס מן ההכרח להתקין רמפות שיכולות לתפוס מקום יקר ותפקודן מוטל בספק.

מבחינת הנכה, התקנת מעליות לנכים מגבירה את הניידות של כיסא הגלגלים בתוך המבנה, שכן מרבית הרמפות תלולות או מפותלות מידי מכדי לאפשר עליה נוחה באמת.


מעליות לנכים- סוגים

התקנת מעליות לנכים מתחילה מבחירת סוג המעלית המועדף. קיימים כמה פתרונות זמינים בשוק, אך הפתרון הנפוץ והמועדף על רוב המשתמשים הוא פלטפורמה מתקפלת ומופעלת הידראולית או חשמלית.

הפלטפורמה, ששטחה בדרך כלל 1.5-3 מטרים רבועים (מספיק כדי לאפשר תנוחה נוחה של כיסא גלגלים מכל סוג ועוד מלווה) ועשויה בדרך כלל מתכת. הפלטפורמה תלויה בדרך כלל במתלה הידראולי, מה שמאפשר פתיחה או סגירה של הפלטפורמה (חוסך מקום).

ההנעה של המעלית היא על גבי מסילה יחידה המותקנת במקביל למעקה מאחד הצדדים. ההנעה היא על ידי מנוע חשמלי פשוט (כיוון שמהירות אינה פרמטר חשוב במקרה זה, ההספק של המנוע נמוך ואינו דורש בדרך כלל הרחבה של רשת החשמל).

סך הכל ההפעלה של המעלית פשוטה מאוד ויכולה להעשות על ידי הנכה בעצמו ללא סיוע נוסף. כאשר המעלית אינה בשימוש היא מקופלת, ולפיכך לא תופסת מקום משמעותי.


הכנה להתקנת מעלית עבור נכים

כאמור התקנת מעליות לנכים אינה דורשת בדרך כלל כל עבודות תשתיות מיוחדות. הדרישה היחידה למעשה (מלבד אספקת חשמל קרובה) לצורך התקנת מעליות לנכים היא קיר חזק באחד מן הצדדים של המעקה.

הקיר צריך לשאת על פי תקן כ500 ק"ג למטר. מלבד קירות גבס או מעקות פלדה חלשים, רוב הקירות יעמדו בתקן זה.


עלויות התקנה

מחיר המעלית עצמה נע בין 5000 ל20 אלף ש"ח. מחיר זה למעשה מכסה את רוב העליות, שכן התקנת מעליות לנכים (בהנחה שדרישות הקדם שהזכרנו קיימות) תעלה בין 500 ל1200 שקלים, ובמקרים מסויימים תהה כלולה במחיר המעלית עצמה.

לאחר התקנת מעליות לנכים בדרך כלל אין צורך בטיפול או תחזוקה מיוחדים מלבד אחזקת מעליות פעם בחצי שנה על מנת לשמור על תקינותה.

מומלץ לקרוא לטכנאי מעליות כל כמה שנים (כתלות בתדירות השימוש במעלית הספציפית) לתחזוקה שוטפת כמו שימון חלקים נעים, בדיקת ציוד אלקטרוני וכדומה.

כמו כן מומלץ מאוד כי המפעיל יהיה מודע לאופן השימוש התקין ותקנות הבטיחות המתאימות.עוד באותו נושא

התקנת מעליות – מגוון מעליות בשלל עיצובים

התקנת מעליות – מגוון מעליות בשלל עיצובים

כל בניין יכול להנות מהתקנת מעלית וממגוון סוגי מעליות פנימיות או חיצוניות בעיצובים רבים אשר מקלים ומסייעים לדיירים ולאורחיםבעבר בנו בניינים...

אחזקת מעליות – כיצד מתחזיקים את המעלית בצורה נכונה

אחזקת מעליות – כיצד מתחזיקים את המעלית בצורה נכונה

שירות אחזקת מעלית יכול להיות ההבדל בין נסיעה בטוחה במעלית לבין תאונות קשות. אל תחסכו בזה!בחמש השנים האחרונות נספרו למעלה מ-5 תאונות מעליות...

מעליות מעוצבות – העיצובים המובילים בשוק

מעליות מעוצבות – העיצובים המובילים בשוק

מעליות לא חייבות להיות משעממות ועם קצת השקעה ניתן לעצב מעלית יפייפיה אשר גם יהיה נוח ונעים לנוע איתה וגם מהפנט להסתכל עליהאני זוכר כאשר נכנסתי...

עליות וירידות – כמה דברים שכדאי לדעת על מעליות

עליות וירידות – כמה דברים שכדאי לדעת על מעליות

לכל דבר בחיינו יש עלויות - כאלו שאנחנו מודעים להם וכאלו שלא. בבניין משותף, בבית פרטי או אפילו במקום העבודה - ההוצאה על המעלית יכולה להיות משמעותית....

מעליות – כל סוגי המעליות מחברות מובילות

מעליות – כל סוגי המעליות מחברות מובילות

החברות המובילות בישראל מציעות מגוון של מעליות לבתים משותפים ובתים פרטיים הנעות בביטחון מלא, במהירות ובשקט רבבישראל ישנן חברות מעליות רבות...

string(31) "categoryהתקנת מעליות"