enter-article מעלית חיצונית - להתקין מעלית בלי לשנות דבר - מעליות

מעלית חיצונית - להתקין מעלית בלי לשנות דבר (כולל מחירים וסוגים)

טכנאי מעליות » מאמרים וחדשות » מעלית חיצונית - להתקין מעלית בלי לשנות דבר (כולל מחירים וסוגים)

הוספת מעלית חיצונית אומנם עדיין לא תופסת פלח נרחב בעוגה של חברות מעליות, אך אולי פרויקטים של תמ"א 38 יביאו לקפיצה המיוחלת

למרות הגידול המשמעותי בשיעור של התקנת מעלית בבניינים קיימים בישראל ב-10 השנים האחרונות, הוספת מעלית לבניין קיים ממשיכה להוות פחות מ-10% מכלל המעליות החדשות הנבנות בישראל מידי שנה. מתוך כלל המקרים של הוספת מעלית, מעליות חיצוניות הן בהחלט הפיתרון הנפוץ ביותר, כאשר פחות מעשירית מן המקרים של התקנת מעלית בבניין קיים מתרחשים בלא כל שינוי מבנה חיצוני.

חסרונות של מעלית חיצונית

למרות כל הנ"ל, בדרך כלל התקנת מעלית חיצונית היא תוצאה כורח, לא של העדפה. מעליות חיצוניות מעניקות חופש פעולה נרחב מבחינת עיצוב, סוג המעלית עצמה, ובעיקר גודל תא הנוסעים. עלות ההתקנה היא דווקא לא שיקול נגד מעליות חיצוניות: אמנם הוספת מעלית מעלה את המחיר של חלק מסעיפי התקציב, כמו בניית פיר יקרה יותר וקבלת היתרים מיוחדים, אך מאידך נחסכות עלויות ישירות רבות (עלות שיפוץ נרחב בחדר המדרגות, עלות תכנון מחדש וכו') ועלויות עקיפות (הפרעה למשך כשנה בחדר המדרגות וכו') רבות עוד יותר.

השיקול העיקרי נגד מעליות חיצוניות הוא זמן הביצוע. כמו כל שינוי משמעותי אחר במתווה החיצוני של המבנה, התקנת מעלית חיצונית דורשת אישור של וועדת התכנון והבינוי האזורית. התהליך יכול להמשך מעבר לשנה, ודורש בין השאר מפרט מדוייק של אדריכל (שעלותו כ5 אלף ₪) ושל מהנדס בניין (אלפיים שקל נוספים). התהליך יכול להתחיל רק לאחר קבלת הסכמתם (הרשמית והחתומה) של לפחות שני שליש מן הדיירים, וקבלת אישור הוספת מעלית מהרשות המקומית.

מה נדרש להקמת מעלית חיצונית

פיר המעלית המינימלי דורש שטח של לפחות 1.5 מטר על 1.5 מטר (כשנים ורבע מטרים רבועים), ולמעשה מעלית שתהיה באמת פונקציונלית (וקל וחומר מעלית שתתאים גם לנכים) זקוקה לפיר גדול ב25-50% לפחות. כיוון שכך, הוספת מעלית בדרך כלל בלתי אפשרית בחלל המדרגות בלא לפגוע קשות בפונקציונליות של חדר המדרגות או במי מן השכנים (תנאי סף לקבלת היתר התקנת מעלית).

עלויות הקמת מעלית חיצונית

מומלץ מאוד להזמין את עבודות התקנת הפיר דרך חברת המעליות, ביניהן מעוף מעליות, המרטון, אלקטרה מעליות, עדן מעליות ועוד. חברות מספר, ביניהן לטופ או דור פרויקטים, מציעות ליווי משפטי והנדסי צמוד בכל שלבי התכנון עד לקבלת המוצר המוגמר.

שתי האופציות העיקריות לפיר הן פיר בנוי, שבנייתו אורכת 3-5 חודשים ועלותו גבוהה פי 3 מן האלטרנטיבה (להלן), אך בדרך כלל מדובר בפתרון היציב והאסטטי יותר, או פיר מורכב (בדרך כלל מפלדה, עם אפשרות לשילוב זכוכית ופלאסטיק), שהרכבתו מהירה (כמה שבועות לכל היותר) ועלותו החל מ-50 אלף ₪.

תצורת המעלית

מעליות חיצוניות מגיעות בשתי תצורות נפוצות: מעלית חשמלית ומעלית הידראולית. המעלית החשמלית זולה יותר, החל מ-90 אלף ₪ עבור המעלית עצמה, אך דורשות הרבה יותר "כאב ראש": הוספת חדר על הגג (דורש אישורי מהנדס בניה מבחינת יכולת הגג והמבנה לשאת את העומס), הגדלת אספקת המתח ועוד. כמו כן המעלית החשמלית מועדת יותר לתקלות.

כיוון שכך האופציה המומלצת על ידי האגודה לתרבות הדיור היא מעלית הידראולית, ששקטה יותר ובטוחה יותר (ניתנת לחילוץ עצמוני גם במצב של הפסקת חשמל) מן המעלית החשמלית, אך יקרה יותר בכ-25%, בשל עלויות התקנה ואחזקת המעלית.

בניית מעלית חיצונית אומנם איננה זולה אך היא לא פוגעת באיכות החיים של הדיירים בבניין בעת בנייתה ומקלים עליהם מאוד לאחר מכן.

מעלית חיצונית לבית פרטי:

מעליות לבתי מגורים הן פתרונות נפוצים לבעלי קשיי ניידות או לאנשי גיל הזהב אשר מתמודדים עם קושי לעלות במדרגות במקום מגורם, בין אם מדובר בבית פרטי או בבניין משותף. 

מעליות רגילות נבנות בדרך כלל בתוך הנכס. 

בבתים או בניינים בהם אין מעליות פנימיות, הן אינן קיימות מדי פעם בגלל גורמים כמו גודל הנכס, או פשוט משום שבעת הבנייה עצמה לא חשבו על כך, או לא ראו צורך להתקין מעלית באותו זמן. 

גם בנסיבות כאלה, אתם לא צריכים לזנוח את הרצון שלכם במעלית לבית פרטי או לבית מגורים משותף. 

לכן אולי תעדיפו להקים מעלית חיצונית לבית או לבניין המגורים שלכם.

מעלית חיצונית למגורים: מה זה?

מעליות ביתיות חיצוניות הן מעליות לבנייני מגורים או בתים פרטיים, אשר פיר המעלית מותקן על הקיר החיצוני של הבניין. 

ניתן להשתמש בחלק הפנימי של הבית, בחוץ או בשניהם כדי להיכנס ולצאת מהמעלית. ניתן לבנות את חדרי מכונות מעליות בתוך הבית או מחוצה לו, במידת הצורך.

אילו יתרונות מגיעים עם מעלית ביתית חיצונית?

כמות קטנה ביותר בלבד של עבודות בנייה נחוצה בתוך הבית, וזו התועלת הגדולה ביותר של מעלית המגורים החיצונית. כדי לפנות מקום למעלית, ליצור מקום לחדר מכונות, או לחפור בור מעלית פנימי – כל אלו יכולים לתפוס פחות שטחי מגורים – ובהתקנת מעלית חיצונית לא תצטרכו לוותר על אף מטר מרובע של הבית שלכם. 

התקנה של מעלית חיצונית פירושה גם שברוב המקרים, אין צורך לנתב מחדש את התעלות, החיווט החשמלי או הצנרת של הבית כדי לפנות מקום לפיר המעלית.

איך לבחור מעלית המתאימה לצרכים?

כאשר מדובר במעליות חיצוניות, ישנם מספר סוגים שיש לקחת בחשבון, לכל אחד תכונות ויתרונות ייחודיים משלו. הבנת אפשרויות אלה יכולה לעזור לקבוע איזה סוג מתאים ביותר לצרכים הספציפיים שלך. להלן שלושה סוגים נפוצים שכדאי להכיר:

 • מעליות חיצוניות הידראוליות:
  מעליות הידראוליות הן בחירה פופולרית להתקנות חיצוניות. הם פועלים באמצעות מערכת הידראולית המשתמשת בלחץ נוזלים כדי להזיז את קרון המעלית. מעליות אלו ידועות בפעולתן החלקה והשקטה, מה שהופך אותן לאידיאליות למגורים. הם מציעים גם מגוון רחב של יכולות עומס, מה שהופך אותם למתאימים גם ליחידים וגם לסחורות.
 • מעליות משיכה חיצוניות:
  מעליות משיכה משתמשות במערכת של חבלים וגלגלות כדי להזיז את קרון המעלית. סוג זה של מעלית נבחר לעתים קרובות בשל יעילות האנרגיה שלה ומהירויות ההפעלה המהירות. מעליות משיכה נמצאות בשימוש נפוץ בבניינים מסחריים שבהם מהירות וקיבולת הם גורמים חשובים. הם גם ידועים באיכות הנסיעה החלקה שלהם וביכולת להתמודד עם עומסים כבדים.
 • מעליות חיצוניות פניאומטיות:
  מעליות פניאומטיות, הידועות גם כמעליות ואקום, מציעות עיצוב ייחודי ועתידני. מעליות אלו פועלות באמצעות לחץ אוויר כדי להזיז את המכונית למעלה ולמטה. מעליות פנאומטיות נבחרות לרוב בשל העיצוב החוסך מקום וקלות ההתקנה שלהן. הם אינם דורשים חדר מכונות נפרד או פיר מעלית, מה שהופך אותם לאופציה מעשית עבור יישומים מגורים ומסחריים כאחד.

כאשר מקבלים החלטה לגבי איזה סוג של מעלית ביתית חיצונית מתאימה לצרכים שלכם, חשוב לקחת בחשבון גורמים כמו יכולת עומס, מהירות, זמינות מקום ואסתטיקה עיצובית כללית. התייעצות עם ספק או מתקין מעליות מקצועי יכול לעזור לכם לנווט בין האפשרויות ולבחור את הסוג המתאים ביותר לדרישות הספציפיות שלכם.

מעליות חיצוניות לבתים פרטיים: יוקרה או הכרח?

בשנים האחרונות, מעליות חיצוניות לבתים פרטיים צברו פופולריות כמאפיין נחשק לבעלי בתים. אולם נשאלת השאלה:
האם מעליות אלו הן מותרות או הכרח? התשובה תלויה בגורמים שונים, לרבות הצרכים והנסיבות הספציפיות של בעל הבית.

 • נגישות:
  עבור אנשים עם אתגרי ניידות או מוגבלויות, מעלית חיצונית יכולה להיות הכרח חיוני. הוא מספק אמצעי בטוח ונוח לגישה לרמות שונות של הבית, מבטיח עצמאות וחופש תנועה. זה מבטל את הצורך בטיפוס מאומץ במדרגות או הסתמכות על סיוע מאחרים.
 • הזדקנות:
  ככל שהאוכלוסייה מזדקנת, בעלי בתים רבים מבינים כי מעלית חיצונית יכולה למלא תפקיד מכריע בתמיכה במטרה זו בכך שהיא מאפשרת למבוגרים מבוגרים להמשיך לחיות באופן עצמאי בבתיהם, גם אם הם חווים קושי בניווט במדרגות.
 • שיפור אורח החיים:
  מעבר לנגישות, ניתן לראות במעליות חיצוניות גם תוספת יוקרתית לבית פרטי. הם מציעים מגע של אלגנטיות ותחכום, שמעלים את המשיכה האסתטית הכוללת של הנכס. בעלי בתים שמתעדפים יוקרה ורוצים תכונת אמירה עשויים לבחור להתקין מעלית חיצונית כסמל לטעמם המעודן.
 • ערך הנכס:
  התקנת מעלית חיצונית יכולה להשפיע לטובה על ערכו של בית פרטי, במיוחד עבור בעלי בתים באזורים בהם יש ביקוש רב לתכונות הנגישות. קונים פוטנציאליים שדורשים או רוצים תכונות נגישות עשויים להיות מוכנים לשלם פרמיה עבור בית המצויד במעלית חיצונית. זה יכול לגרום לבית פרטי לבלוט בשוק הנדל"ן ולמשוך מגוון רחב יותר של קונים פוטנציאליים.

מעליות חיצוניות לבניינים: שיפור הנגישות והנוחות

מעליות חיצוניות לבניינים הן תוספת חשובה המשפרת את הנגישות והנוחות הן לדיירים והן למבקרים. מעליות אלו מספקות מענה מעשי לאנשים עם אתגרי ניידות, ומבטיחות גישה שווה לכל חלקי הבניין. יתרה מכך, הם מציעים מגוון יתרונות שהופכים אותם לתכונה אטרקטיבית עבור בעלי ומנהלי בניינים.

אחד היתרונות העיקריים של מעליות חיצוניות בבניינים הוא הנגישות המשופרת שהן מספקות. בין אם מדובר בבניין מסחרי, מתחם מגורים או מתקן ציבורי, מעלית חיצונית מבטיחה שכל אחד יוכל להיכנס ולצאת בקלות מהבניין, ללא קשר ליכולותיו הפיזיות. הכללה זו מקדמת שוויון הזדמנויות וסביבה נטולת מחסומים, תוך התאמה עם עקרונות העיצוב האוניברסלי.

בנוסף, מעליות חיצוניות משפרות את הנוחות על ידי הפחתת הצורך של אנשים להשתמש בגרמי מדרגות או רמפות, במיוחד בבניינים רב קומות. הם מציעים חלופה חוסכת זמן, המאפשרת לדיירים ולמבקרים לנוע ללא מאמץ בין רמות שונות. זה מועיל במיוחד לאלו הנושאים חפצים כבדים, דוחפים עגלות או משתמשים בעזרים לניידות כמו כסאות גלגלים או הליכונים.

יתרה מכך, מעליות חיצוניות יכולות לשמש פתרון מעשי במצבי חירום או אפילו לשמש בתור מעלית שבת. במקרה של שריפה או מצבי חירום אחרים, מעליות אלו מספקות אפשרות פינוי בטוחה ומהירה לאנשים שעלולים להתקשות בשימוש במדרגות. הם מבטיחים שכולם יוכלו לפנות את הבניין במהירות, ולמזער את הסיכונים הכרוכים בחדרי מדרגות צפופים.

מנקודת מבט של ניהול בניין, מעליות חיצוניות יכולות גם לתרום להגברת שביעות רצון הדיירים ולמשוך דיירים פוטנציאליים. הם מפגינים מחויבות לנגישות ומספקים תכונה מודרנית ונוחה המשפרת את חווית הבנייה הכוללת. זה יכול להיות מושך במיוחד לעסקים או ארגונים שמתעדפים נגישות והכלה בפעילותם.

העתיד של מעליות חיצוניות: חשבתם על מעלית שקופה?

התקדמות הטכנולוגיה והעיצוב סללו את הדרך לרעיונות חדשניים בעולם המעליות החיצוניות. רעיון אחד כזה שמכיל פוטנציאל עצום הוא אפשרות של מעלית שקופה. דמיינו שאתם נכנסים למעלית ומסוגלים ליהנות מנופים פנורמיים של הנוף שמסביב בזמן שאתם עולים או יורדים.

מעלית שקופה מציעה חוויה ייחודית וסוחפת, המאפשרת לנוסעים להרגיש מחוברים לעולם החיצון גם כשהם בתוך המעלית. זה יוצר תחושה של פתיחות ומרווח, מה שהופך את הנסיעה במעלית למהנה יותר ומעוררת חזותית.

השימוש בחומרים שקופים, כמו זכוכית או אקריליק, מאפשר לאור טבעי להציף לתוך המעלית, ויוצר אווירה מוארת ומסבירת פנים. זה לא רק משפר את המשיכה האסתטית אלא גם מקדם תחושת רווחה ומפחית כל תחושת קלסטרופוביה שחלק מהאנשים עלולים לחוות במעליות מסורתיות.

בנוסף ליתרונות הוויזואליים, מעלית שקופה יכולה לשמש גם כאלמנט עיצובי, ולהוסיף נופך של מודרניות ותחכום למראה החיצוני של הבניין. זה יכול להפוך למוקד אדריכלי, המציג את העיצוב החדשני של הבניין ומחויבותו לטכנולוגיה מתקדמת.

חששות נפוצות:

חלק מבעלי הבתים חוששים שמעלית חיצונית למגורים עלולה לגרוע משטח או מראה המדרכה של הנכס שלהם. 

מכיוון שניתן ליצור את פיר המעלית כך שיתאים לפנים הבית שלך, זה המצב רק לעתים רחוקות. 

מה שכן - קיום מעלית חיצונית יכולה להגדיל את הערך של הבית שלכם!

אתם יכולים לשפר את הפונקציונליות של המעלית החיצונית שלכם על ידי מיקום פיר המעלית מחוץ לבית שלכם. 

אתם יכולים להיכנס למפלסים העליונים של הבית שלכם מיד מהחניון שלכם או מחזית הבית שלכם מבלי שתצטרכו לטפס על המדרגות הקדמיות או האחוריות של הבניין או הבית שלכם.

עוד באותו נושא

התקנת מעליות - כמה זה עולה לנו

התקנת מעליות - כמה זה עולה לנו

באחרונה נחקק חוק המקל על השמשה של מעלית בבניין משותף כמעלית שבת. בתחום מעריכים כי שינוי החקיקה יוביל לעלייה משמעותית בהיקף התקנת המעליות...

התקנת מעלית שבת - כיצד מכשירים מעלית

התקנת מעלית שבת - כיצד מכשירים מעלית

בניית מעלית שבת באה להקל על המגזר הדתי והחרדי, ומעבר לטכנולוגיה ההלכתית, יש כאן את כל הרעיון של כור ההיתוך היהודי אחרי מספר ויכוחים בין בעלי...

עליות וירידות – כמה דברים שכדאי לדעת על מעליות

עליות וירידות – כמה דברים שכדאי לדעת על מעליות

לכל דבר בחיינו יש עלויות - כאלו שאנחנו מודעים להם וכאלו שלא. בבניין משותף, בבית פרטי או אפילו במקום העבודה - ההוצאה על המעלית יכולה להיות משמעותית....

התקנת מעליות – מגוון מעליות בשלל עיצובים

התקנת מעליות – מגוון מעליות בשלל עיצובים

כל בניין יכול להנות מהתקנת מעלית וממגוון סוגי מעליות פנימיות או חיצוניות בעיצובים רבים אשר מקלים ומסייעים לדיירים ולאורחיםבעבר בנו בניינים...

מעלית משא - משחר ההיסטוריה ועד מעלית משרדית

מעלית משא - משחר ההיסטוריה ועד מעלית משרדית

משחר ההיסטוריה אנשים נאלצו להשתמש במעליות משא מאולתרות. למזלנו כיום יש כבר מספיק אופציות להתקנת מעלית משא בטכנולוגיה המפותחת ביותר אם מסתכלים...

string(31) "categoryהתקנת מעליות"