enter-article הוספת מעלית - המדריך השלם - מעליות
טכנאי מעליות » מאמרים וחדשות » הוספת מעלית - המדריך השלם

הוספת מעלית - המדריך השלם


הוספת מעלית בבניין קיים, הפכה מזמן לסעיף חובה בכל שיפוץ בניין ישן.
ככה זה שנבנים בשנות השישים וצריך להתאים את עצמך לשנות האלפיים
על פי חוק, כל בניין שנבנה בשלושת העשורים האחרונים ומתנשא מעל לשלוש קומות חייב בהתקנת מעליות מרגע בנייתו.

עם זאת, בניינים רבים שלא נכנסו תחת הגדרה זו של החוק (מפאת גובהם הלא מספיק או שנת בנייתם המוקדמת) נבנו מלכתחילה ללא מעלית.

למרות זאת, במרבית המקרים ניתן לבצע הוספת מעלית גם למבנים שתוכננו ללא מעלית. להלן נפרט כמה מן הנקודות החשובות שיש לזכור לפני שמתחילים הוספת מעליות.

מעלית
איך זה עובד?

הביצוע המדוייק משתנה מאוד וצריך להיות מותאם אישית לכל מקרה (ראה להלן). הפתרון המועדף בדרך כלל הוא הוספה פנימית, על חשבון חדר המדרגות או חלל פנימי אחר.

פתרון זה נחשב לאסטטי יותר ומאפשר גישה נוחה לכל הדירות ללא אפליה.

עם זאת, מוגבלות החלל בדרך כלל מאלצת לבחור מעלית בגודל קטן עד בינוני, ובמקרים רבים מבנה חדר המדרגות לא מאפשר פתרון פנימי כלל.

במקרים אלה ניתן עדיין (ברוב המקרים) לשקול התקנה חיצונית, שכאמור מגבילה הרבה פחות מבחינת גודל המעלית הרצוי.


כמה עולה הוספת מעלית?

כל מעשה במחשבה תחילה, ולכן גם לגבי התקנת מעליות מומלץ מאוד תחילה לברר את כל האספקטים האדריכליים, ההנדסיים והמשפטיים של המשימה.

יעוץ כולל של מהנדס מכונות, אדריכל ומשפטן יעלו בסה"כ כ-30-50 אלף ש"ח, כולל הרבת תוכנית ביצוע מפורטת.

עצם העבודה עצמה תעלה בין 150 אלף לכמיליון שקלים, תלוי בסוג העבודה, כמות העבודה הנלווית (פינוי חדר המדרגות, בניית פיר חיצוני וכו') וכדומה. זמן הביצוע אמור לעמוד על כחודשיים (ברי מזל במיוחד עלולים למצא עבודה מוכנה כעבור חודש) בהנחה שאין עיכובים לא צפויים, וכן עבודות אחזקת מעליות פעמיים בשנה על מנת לשמור על תקינותו.


למה צריך להוסיף מעלית?

כפי שראיתם, הוספת מעלית מבטיחה לא מעט דאגות, זמן, חוסר נוחות, ולא פחות מכך השקעה כספית. עם זאת, מספר יתרונות הופכים הוספת מעלית לעסק משתלם (בדרך כלל) למרות כל הקשיים הנ"ל.

ראשית, מדובר בשינוי משמעותי באיכות החיים, בייחוד אם מדובר בבניין רב קומות או דיירים מוגבלים מבחינת ניידות. משפחות עם ילדים קטנים (קרי עגלות ילדים וכו') או לחליפין תושבים מבוגרים ירוויחו במיוחד לאחר הוספת מעלית.

מדובר גם בשיקול בריאותי לא מבוטל: כידוע אנשים ובייחוד נשים, חשופים אחרי גיל 55 למחלת האוסטאופורוזיס (דלדול עצם), וכתוצאה מכך לשברים קשים, בייחוד שבר צוואר הירך.

מדובר באירועים טראומטיים שעלולים לשתק את הנפגע למספר חודשים רבים ומעלים באופן משמעותי תחלואה נלווית ותמותה בשנה לאחר האירוע.

מחקרים סטטיסטיים רבים בארץ וברחבי העולם הראו קשר ישיר בין נוכחות מעלית או לחליפין ההכרח לעלות במדרגות (לעיתים בתנאי תאורה בלתי מספקת) עם הארעות משתנה של שברים קשים, בייחוד בקשישים.

בנוסף לכל הנ"ל, ואולי חשוב מכך מבחינה כלכלית, הוספת מעליות היא השקעה לכל דבר. הוספת מעליות מעלה את מחיר הנכס ב2-15% בממוצע, יותר ככל שמדובר באיזור מבוקש יותר ובקומה גבוהה יותר.

פירוש העובדה הזו הוא שבמקרים רבים מאוד הוספת מעליות למעשה משלמת את עלותה, כלומר הכסף שתשקיעו בהוספת מעליות "יחזור" אליכם בצורת עליית שווי הדירה.עוד באותו נושא

התקנת מעליות – מגוון מעליות בשלל עיצובים

התקנת מעליות – מגוון מעליות בשלל עיצובים

כל בניין יכול להנות מהתקנת מעלית וממגוון סוגי מעליות פנימיות או חיצוניות בעיצובים רבים אשר מקלים ומסייעים לדיירים ולאורחיםבעבר בנו בניינים...

אחזקת מעליות – כיצד מתחזיקים את המעלית בצורה נכונה

אחזקת מעליות – כיצד מתחזיקים את המעלית בצורה נכונה

שירות אחזקת מעלית יכול להיות ההבדל בין נסיעה בטוחה במעלית לבין תאונות קשות. אל תחסכו בזה!בחמש השנים האחרונות נספרו למעלה מ-5 תאונות מעליות...

מעליות מעוצבות – העיצובים המובילים בשוק

מעליות מעוצבות – העיצובים המובילים בשוק

מעליות לא חייבות להיות משעממות ועם קצת השקעה ניתן לעצב מעלית יפייפיה אשר גם יהיה נוח ונעים לנוע איתה וגם מהפנט להסתכל עליהאני זוכר כאשר נכנסתי...

עליות וירידות – כמה דברים שכדאי לדעת על מעליות

עליות וירידות – כמה דברים שכדאי לדעת על מעליות

לכל דבר בחיינו יש עלויות - כאלו שאנחנו מודעים להם וכאלו שלא. בבניין משותף, בבית פרטי או אפילו במקום העבודה - ההוצאה על המעלית יכולה להיות משמעותית....

מעליות – כל סוגי המעליות מחברות מובילות

מעליות – כל סוגי המעליות מחברות מובילות

החברות המובילות בישראל מציעות מגוון של מעליות לבתים משותפים ובתים פרטיים הנעות בביטחון מלא, במהירות ובשקט רבבישראל ישנן חברות מעליות רבות...

string(31) "categoryהתקנת מעליות"